wtorek, 1 listopada 2011

Pomidory, samo zdrowie

Pomidory są jednym z najpopularniejszych produktów, jakie goszczą na naszych stołach. Tradycyjnie pomidory uważamy za warzywa, ale z czysto biologicznego punktu widzenia sam pomidor jest owocem. Możemy się nimi cieszyć przez cały rok, ale najsmaczniejsze są te zbierane wiosną. Ich pojawienie się w Europie zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi, który przywiózł je do swojego kraju po odkryciu Ameryki.

Na początku jednak pomidory były tylko rośliną ozdobną. Odmian tego warzywa jest całkiem sporo. Najczęściej kupujemy pomidory okrągłe, inaczej zwane globe, hodowane zarówno w szklarni jak i ogrodzie. Słodszą odmianą są pomidory gałązkowe. Do sałatek i lekkich przekąsek niezastąpione są pomidory koktajlowe, zwane też czereśniowymi.

Są to malutkie pomidorki nadające się do zjedzenia w całości. Jadalne są także pomidory zielone oraz żółte. Nieznacznie różnią się między sobą kształtem i wielkością. Nadają się do jedzenia na surowo, można też z nich robić przetwory i sosy. Równie dobrze znoszą smażenie, gotowanie i nadziewanie. Pomidory nie są kaloryczne, więc można je spożywać do woli. Przy dietach polecany jest szczególnie sok pomidorowy, który bardzo szybko zapewnia uczucie sytości.

Nie może ich zabraknąć w codziennym jadłospisie ze względu na niezliczone wartości odżywcze. Pomidory są bogate w potas, magnez, sód, wapń, żelazo, kwas foliowy oraz witaminy B, C i K. Inną ważną substancją jest likopen. To nienasycony węglowodór, dzięki któremu pomidory mają swój czerwony kolor.

Likopen jest antyutleniaczem pomagającym chronić organizm przed chorobami serca, artretyzmem i rakiem. Jedząc dużo pomidorów możemy zahamować rozwój miażdżycy, ponieważ likopen zapobiega utlenianiu się cholesterolu. Likopen rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego najlepiej przyswajalny jest w pomidorach przetworzonych, głównie w sosach, zupach i przecierach na bazie oliwy.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: housecore

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz