wtorek, 1 listopada 2011

Smażenie bez tłuszczu

Fakt, iż smażenie bez dodatku tłuszczu jest zdrowe wiemy już wszyscy skutecznie przekonywani przez wielu specjalistów dietetyków. Lekarzy i kucharzy włącznie. Jednak w jaki sposób możemy uskutecznić smażenie bez tłuszczów?

Metod jest co najmniej kilka, począwszy od najprostszej jaką jest smażenie na patelni. Oczywiście, aby potrawy i produkty przyrządzane nie przywierały należy używać odpowiedniej patelni, między innymi patelni ceramicznej lub wszelkiego typu patelni z powłoką teflonową. Poza podstawowymi patelniami istnieją także stalowe rondle i patelnie specjalnie zaprojektowane do potraw beztłuszczowych oraz profesjonalne naczynia i patelnie z powłoką greblonową.

Mimo, iż wymienionych zostało już kilka typów do wyboru naczyń, to nie są one jedyne. Poza patelniami otwartymi funkcjonują również grille kontaktowe i urządzenia kuchenne pozwalające na opiekanie, smażenie z dwóch stron. jednym z takich uniwersalnych urządzeń jest Varadero, dzięki któremu nie tylko można przygotować potrawę bez tłuszczu, ale i dania z Varadero zachowują swój smak, aromat, właściwości odżywcze dzięki szybkości ich smażenia między dwoma płytami grzewczymi pokrytymi greblonem.

Tradycjonaliści wybiorą z pewnością patelnię, jednak będąc konserwatywnym w swojej kuchni, równie dobrze można upierać się przy smażeniu w głębokim tłuszczu, bo przecież tak się kiedyś smażyło, co więcej smalec był podstawowym tłuszczem używanym do smażenia mięs wszelkiego typu. Mimo wszystko nasze poglądy z czasem ewoluują, być może dlatego, że mamy przedstawione niezbite dowody i przykłady niszczycielskiej mocy cholesterolu i smażonego tłuszczu.

Możliwości zdrowego żywienia jest ogrom, jednak każdy wybiera według własnego uznania swój sposób, który uważa za wygodny i odpowiedni dla siebie, podobnie jest z użyciem patelni, rondli, czy urządzeń.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: varadero


Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz